Dr Małgorzata Krzeczkowska jest pracownikiem Wydziału Chemii UJ w Krakowie, wieloletnią nauczycielką chemii w liceum (poziom rozszerzony). Autorka lub współautorka książek z chemii (przewodnik, repetytorium, poradnik, trener, kompendium wiedzy, zbiór zadań, tablice chemiczne) stanowiących pomoc w przygotowaniu do egzaminu maturalnego; wykładowca i prowadząca warsztaty promujące postawę badawczą dzieci i młodzieży, popularyzator nauki i entuzjastka edukacji alternatywnej; w wolnych chwilach słucha muzyki klasycznej i pisze wiersze. |
Dr Iwona Steczko – adiunkt w Katedrze Lingwistyki Kulturowej i Komunikacji Społecznej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uczy studentów, którzy w przyszłości chcą zostać nauczycielami lub dziennikarzami. Jest współautorką serii podręczników „To lubię!” do kształcenia językowego w szkole podstawowej i średniej, a także ćwiczeń „Sztuka pisania”. Przez wiele lat zasiadała w jury telewizyjnego programu edukacyjnego dla dzieci pt. „Słowa, słówka i półsłówka”. Swoją pracę naukową koncentruje na badaniu tekstów, które pozwalają poznać dawną kulturę funeralną. |
Wioletta Frankiewicz jest dwukrotną olimpi jką (Ateny, 2004 oraz Pekin, 2008). Jej pierwszy kontakt ze sportem to szkolne SKS-y, na które w 4 klasie namówił ją nauczyciel wychowanie fizycznego. Zadebiutowała na przełajowych Mistrzostwach Polski Młodziczek w Poznaniu – zajęła tam 3 miejsce. Kolejne kroki w swojej karierze stawiała już w LO w Skarżysku – Kamiennej, gdzie jej sportowym opiekunem został Krzysztof Woliński. Po zakończeniu nauki w liceum rozpoczęła studia na AWF im. B. Czecha w Krakowie. Zmiana miejsca zamieszkania zmusiła ją do zmiany trenera, którym został znany polski maratończyk Dariusz Kaczmarski. Po roku wspólnej pracy zdecydowała się przejść pod opiekę Zbigniewa Króla, z którym święciła swoje największe seniorskie sukcesy. Do jej największych osiągnięć sportowych należy: 14 tytułów Mistrzyni Polski, brązowy medal Mistrzostw Europy, rekord świata w biegu na 2000 m z przeszkodami, dwa rekordy Polski – 3000 m z przeszkodami oraz 5000 m.
|
Dr hab. inż. Andrzej Klepka jest adiunktem w Katedrze Robotyki i Mechatroniki Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych z zakresu robotyki, mechaniki i diagnostyki. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z Podstaw Robotyki oraz Przetwarzania Sygnałów.
|
Mgr inż. arch. Marzena Dranka, nazywana przez dzieciaki: Pani Miarka – architekt i nauczyciel w jednym, właścicielka firmy edukacyjnej MIAROLOGIA, w ramach której prowadzi Akademię Miarologii czyli cotygodniowe spotkania z architekturą, budownictwem, inżynierią i innowacyjną technologią.
Przekazuje podstawową wiedzę z zakresu projektowania otaczającej nas przestrzeni
i wykorzystywania zasad rządzących florą i fauną w technice inżynierskiej. Stwarza możliwość samodzielnych doświadczeń i zaraża pasją do nauki, zwłaszcza do przedmiotów ścisłych. W ciekawy, a czasem nawet żartobliwy sposób prezentuje reguły rządzące światem inżynierii.
|
Krzysztof Lelek – absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Pasjonat, od ponad 20 lat kolekcjonuje skały i minerały. W swych prywatnych zbiorach zgromadził kilka tysięcy okazów z całego świata. Prowadzi zajęcia edukacyjne, prelekcje, organizuje wystawy, zachęcając młodych ludzi do kolekcjonerstwa i obcowania z przyrodą.
Przewodnik po Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej i Ojcowskim Parku Narodowym. |
Lek. Rafał Staszkiewicz jest wykwalifikowanym specjalistą z zakresu neurochirurgii.
Od najwcześniejszych lat życia wierny swojemu powołaniu – z entuzjazmem realizuje się
w zawodzie lekarza. W 2003 roku ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku i od tamtej pory rozwija się w zawodzie neurochirurga, pracując w różnego rodzaju placówkach specjalistycznych w Polsce. Znakomicie zna dwa języki obce – angielski i niemiecki, dzięki czemu może konsultować również zagranicznych pacjentów. Swoją wiedzę i doświadczenie zdobywał nie tylko poprzez pracę w zawodzie neurochirurga, ale także dzięki odbyciu specjalistycznych staży zawodowych. Należy do nich staż w Department of Neurosurgery at Ninewells Hospital Dundee, który ukończył w 2010 roku. Lek. Rafał Staszkiewicz jest autorem i współautorem licznych prac naukowych, które poświęcone są zagadnieniom neurochirurgicznym. |
Dr Piotr Kłapyta – Adiunkt w Zakładzie Geomorfologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Miłośnik Karpat i kultury pasterskiej, przewodnik górski, Góral babiogórski. Naukowo zajmuje się dawnymi zlodowaceniami w Karpatach na Babiej Górze, Tatrach i górach Ukrainy. Zbiera i gra na karpackich instrumentach pasterskich.
Dr Justyna Cząstka Kłapyta – etnomuzykolog, badacz tradycji muzycznych w Karpatach, autorka monografii kolędowania na Huculszczyźnie. Badaczk kultury pogranicza w Karpatach – obecnie Rusinów i Górali.
|
Dr Piotr Stanek – Adiunkt w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (UEK). Doktorat uzyskał w Uniwersytecie Lille 1 (Francja) w 2007 roku broniąc pracę doktorską na temat efektywności podejmowania decyzji w bankach centralnych. W ciągu ostatnich 10 lat prowadził gościnne wykłady m.in. w Albanii, Austrii, Francji, na Litwie, w Mołdawii oraz w Stanach Zjednoczonych. Jego badania naukowe i publikacje koncentrują się na tematyce polityki pieniężnej i podejmowania decyzji w bankach centralnych, w szczególności w Europejskim Banku Centralnym oraz wokół problematyki globalnego kryzysu finansowego i gospodarczego lat 2007-2015, w tym zagadnień stabilności zadłużenia publicznego. Jest autorem i współautorem około 50 publikacji naukowych: artykułów w czasopismach międzynarodowych i krajowych oraz rozdziałów w monografiach. Współpracuje z Uniwersytetem Dziedzięcym UEK oraz Willą Decjusza prowadząc zajęcia dla dzieci dotyczące historii pieniądza i tematów pokrewnych. |
Mgr inż. Aleksandra Knapik jest doktorantką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucje Historii Sztuki. Prowadzi badaniach z zakresu historii sztuki ogrodowej, historii roślin oraz ilustracji botanicznej. Do jej zainteresowań należy również projektowanie ogrodów oraz pszczelarstwo.
|