Zapisy     Terminarz     Wykłady     Wykładowcy     Galeria     Kontakt     Archiwum

Zapraszamy na wykład inauguracyjny

Hałas – czyli co wpada do naszych uszu?
Termin: 6 października 2018

Wykład poprowadzi: dr n. fiz. hab. n. med. Armand Cholewka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Żyjemy w świecie przepełnionym różnymi dźwiękami, które w każdej chwili docierają do naszych uszu. Wiele z nich jest nam niezbędnych do komunikacji i właściwej oceny otoczenia. Niektóre potrafią nas uspokoić, a nawet wprawić w błogi nastrój. Nie wszystkie jednak dźwięki sprawiają nam przyjemność. Mało tego – okazuje się, że czasem możemy być narażeni na dźwięki, które bywają szkodliwe.

Co to jest dźwięk? Dlaczego słyszymy? Skąd biorą się nasze wrażenia, związane z dochodzącymi do nas różnymi dźwiękami? Jak „działa nasze ucho?” Czy nasz organizm jest w stanie nas „obronić” przed zbyt dużym hałasem? Co dziś jesteśmy w stanie zrobić z wszechobecnym hałasem, aby nie zaszkodził naszemu zdrowiu? Czy głośne słuchanie muzyki może uszkodzić słuch?


Historia telekomunikacji, czyli kto wynalazł smartfon?
Termin: 20 października 2018

Wykład poprowadzi: dr hab. inż. Jerzy Domżał z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Podczas zajęć studenci dowiedzą się na czym polega komunikacja i jak rozwijały się metody komunikacji na przestrzeni wieków.
Studenci dowiedzą się kto tak naprawdę wynalazł radio i telefon. Porozmawiamy też o nowych technologiach, w tym o Internecie i przyszłości telekomunikacji.


Matematyka dźwięku
Termin: 10 listopada 2018

Wykład poprowadzi: Dr Maciej Kluza, Kustosz dyplomowany Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, fizyk i popularyzator nauki

Wydaje się, że trudno o bardziej odległe od siebie dziedziny niż muzyka i matematyka. Jednak w rzeczywistości mają one ze sobą wiele wspólnego. Czy dźwięk można pisać za pomocą liczb? Czy matematykę można wykorzystać do stworzenia skali muzycznej? To przykłady pytań, na które poszukamy odpowiedzi podczas zajęć. Sprawdzimy także, w jaki sposób rozchodzi się dźwięk i stworzymy orkiestrę, która zagra na niecodziennych instrumentach.