sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Dyskusyjny Klub Filmowy - projekcja filmu "Komunia" w reż. Anny Zameckiej

środa, 24 kwiecień 2019 13:18 Napisała

26 kwietnia, w piątek, o godz. 18.00, zapraszamy na kolejną projekcję filmową do Kopalni Talentów. Wstęp jest bezpłatny.

W zeszycie do religii (Nikodem) zapisał swoje własne przykazania: ratuj mnie, nakarm mnie, bądź opiekuńczy. Zapisał też tematy lekcji: Pan Bóg nie odrzuca Nikodema, Nikodem to gatunek zagrożony wyginięciem. (…) Dowiedziałam się, że chłopak nie został dopuszczony do Komunii z innymi dziećmi (…). Rodzinie trudno było się z tym pogodzić. Podpytałam Marka i Olę, czy nie chcieliby spróbować posłać Nikodema do Komunii raz jeszcze. Chcieli – tak w jednym z wywiadów opowiada reżyserka.

„Komunia” to film dokumentalny o rodzinie, w której typowe role zostały odwrócone. 14-letnia Ola zajmuje się domem, kontroluje nałogi ojca i wychowuje niepełnosprawnego brata (autyzm). Dbając o relacje z mieszkającą osobno matką, tworzy w wyobraźni pomysłowy scenariusz rodzinnego pojednania. Z bliska śledzimy osobistą, pełną determinacji walkę Oli z życiowymi przeciwnościami i jej starania o to, aby brat został dopuszczony do Pierwszej Komunii. To ważne wydarzenie ma być krokiem milowym w zjednoczeniu – rozbita rodzina ponownie może usiąść przy wspólnym stole.

Gorycz bijąca z filmu ma wartość oczyszczającą. Po pokazie na festiwalu w Locarno, gdzie film otrzymał Grand Prix, amerykański pastor Paul Block ujrzał w „Komunii” krytykę Kościoła katolickiego, który stracił zdolność pomocy potrzebującym. Ale jednocześnie stwierdził, że w filmie objawił się Bóg.

„Komunia” odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych i potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje.

Dyskusję po filmie poprowadzi Urszula Honek.

Marta Smutek

Z wykształcenia krytyk teatralny, z zawodu specjalista ds. kultury i promocji. Koordynator Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach, Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz spotkań z cyklu Laboratorium Kultury. Lubi czytać i śpiewać.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów