sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Dyskusyjny Klub Filmowy - "Mama" w reż. Xaviera Dolana

środa, 29 maj 2019 12:56 Napisała

Już w najbliższy piątek, o godz. 18.00, odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. W Kopalni Talentów wyświetlimy film "Mama" w reż. X. Dolana. Dyskusję po filmie poprowadzi Urszula Honek. Poniżej krótka recenzja filmu.

Quebec, niedaleka przyszłość. Rząd wprowadził w życie ustawę, na mocy której zagrażające zdrowiu bądź życiu bliskich dziecko, może trafić pod dożywotnią kuratelę państwa. Owdowiała kobieta, Diane, samotnie wychowuje kilkunastoletniego, sprawiającego kłopoty wychowawcze syna. Chłopak porusza się na deskorolce i postrzega świat jak wideoklip. Odstaje od reszty nadpobudliwością, sprawiającą, że trudno skupić na nim wzrok – cierpi na ADHD i RAD, czyli zespół zaburzenia więzi. Po tym, jak syn podpalił stołówkę w zakładzie resocjalizacyjnym, matka przyjmuje go pod swój dach. W ich życiu pojawia się tajemnicza sąsiadka.

Bohaterowie to ludzie z krwi i kości, pełni wad i zalet. Każdy jest dla pozostałych najlepszym przyjacielem i przy okazji odwiecznym wrogiem. Opiekuńcza matka-przyjaciółka z czasów dzieciństwa z dnia na dzień zamienia się w nieprzyjaciela, który kontroluje życie syna. Matka staje się w filmie symboliczną ofiarą, jaką należy ponieść w celu pomyślnego ukończenia „rytuału przejścia”.

Xawier Dolan pokazuje nam świat w postaci kolorowych klisz, bez patosu i zbędnej refleksji. Podejmuje temat próby wyzwolenia się z wewnętrznej izolacji osób nadwrażliwych, niedopasowanych, innych, często uwikłanych w skomplikowane relacje z rodzicami. Ten wycinek, mikrohistoria w skali świata, jest jednocześnie uniwersalną przypowieścią o ogóle.

 

 

Marta Smutek

Z wykształcenia krytyk teatralny, z zawodu specjalista ds. kultury i promocji. Koordynator Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach, Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz spotkań z cyklu Laboratorium Kultury. Lubi czytać i śpiewać.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów