sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Dyskusyjny Klub Filmowy - "Barany" w reż. Grímura Hákonarsona

poniedziałek, 24 czerwiec 2019 10:27 Napisała

W najbliższy piątek o godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Zapraszamy do Kopalni Talentów. Wstęp jest bezpłatny.

Poniżej krótka recenzja filmu.

Bracia Gummi i Kiddi żyją po sąsiedzku w surowej scenerii dalekiej Północy. Nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat. Komunikują się jedynie przy pomocy psa-posłańca, który dostarcza adresatom lakoniczne wiadomości. Żyją w zgodzie z naturalnym cyklem i wielowiekową tradycją – ponad wszystko cenią sobie wolność. Obydwoje są właścicielami rzadkiej, ostatniej w ich dolinie, odmiany islandzkich owiec. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy okazuje się, że część zwierząt cierpi na nieuleczalną chorobę, a jedynym sposobem zatrzymania epidemii jest ich uśmiercenie. Dopiero po dwóch latach zupełnie inne stado będzie mogło pojawić się w ich stajniach, a nawet po tym czasie może okazać się, że patogen wywołujący chorobę nie został całkowicie zwalczony. Wybuch epidemii ukazuje, jak ważne dla pasterzy jest ich stado. Reżyser portretuje więź na wpół milczących ludzi z potężną przyrodą oraz ich symbiotyczny związek z owcami. Feralne wydarzenie jest bodźcem, który zmusza upartych, dumnych braci do współpracy – co oczywiście nie obywa się bez czarnego, skandynawskiego poczucia humoru.

Domeną tego filmu jest cisza. To w niej rodzą się pytania i wątpliwości. Czy pomimo dojmującej samotności bohaterowie są szczęśliwi? Dlaczego wybrali taką właśnie drogę? Czy w obliczu tych wszystkich problemów nie mogliby po prostu wyjechać? A może ich historia to kolejny głos w odwiecznej dyskusji na temat natury ludzkiego losu? Finał filmu – jedna z najbardziej wzruszających scen w kinie europejskim ostatnich lat – nie pozostawi nikogo obojętnym.

Dyskusję po filmie poprowadzi Urszula Honek.

Marta Smutek

Z wykształcenia krytyk teatralny, z zawodu specjalista ds. kultury i promocji. Koordynator Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach, Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz spotkań z cyklu Laboratorium Kultury. Lubi czytać i śpiewać.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów