sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Dyskusyjny Klub Filmowy - "Turysta" w reż. Rubena Östlunda

poniedziałek, 21 październik 2019 08:19 Napisała

W najbliższy piątek, 25 października, o godz. 18.00, odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Zapraszamy do Kopalni Talentów. Wstęp jest bezpłatny.

Poniżej krótka recenzja filmu.

Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, spędzają z dziećmi urlop w kurorcie narciarskim w Alpach. Bohaterowie są świadkami zejścia lawiny – śnieżne wały zdają się nacierać wprost na nich. I choć w konsekwencji wszyscy wychodzą z tego zdarzania bez szwanku, muszą zmierzyć się z kolejną – o wiele bardziej niebezpieczną lawiną – własnych emocji i uczuć. Zimowa sceneria wysokogórskiego ośrodka narciarskiego wyostrza i uniwersalizuje wewnętrzne zmagania bohaterów.

Historia opowiedziana jest „na chłodno”, w konwencji paradokumentu. Kamera pełni rolę zdystansowanego, obiektywnego świadka. Reżyser rzadko wykorzystuje zbliżenia, szybki montaż oraz inne środki narracyjne, ułatwiające identyfikację emocjonalną z postaciami. Widz „podgląda” zachowania bohaterów, ale ostatecznie sam musi dokonać ich oceny.

Ruben Östlund stawia pytania o prawdziwość i spójność postaw życiowych, o tożsamość, sposób budowania relacji. Prowokuje do refleksji nad kondycją współczesnej rodziny i roli, jaką pełni w niej mężczyzna i kobieta. Interesuje go też rola przypadku – jedno zdarzenie mogące odmienić wszystko. Międzynarodowa wersja tytułu filmu, „Siła wyższa”, w pełni oddaje jego wymowę.

Dyskusję po projekcji poprowadzi Urszula Honek.

 

Marta Smutek

Z wykształcenia krytyk teatralny, z zawodu specjalista ds. kultury i promocji. Koordynator Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach, Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz spotkań z cyklu Laboratorium Kultury. Lubi czytać i śpiewać.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów