sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Dyskusyjny Klub Filmowy - "Nadejdą lepsze czasy" w reż. Hanny Polak

piątek, 15 listopad 2019 16:02 Napisała

Zapraszamy na kolejną projekcję filmową i spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

22 listopada, w piątek, o godz. 18.00 wyświetlimy film "Nadejdą lepsze czasy" w reż. Hanny Polak.

Spotkanie odbędzie się w Kopalni Talentów w Krzeszowicach, przy ul. św. Floriana 3. Wstęp jest wolny.

 

W realizowanym przez 14 lat dokumencie Hanna Polak opowiada o życiu na największym wysypisku w Europie – podmoskiewskiej Swałce. Kto raz tam trafił, prawdopodobnie już zawsze tam pozostanie. Ludzie giną tam z głodu, wyniszczają ich choroby, alkoholizm, brak nadziei. Główną bohaterką jest Julia, która w momencie rozpoczęcia filmu ma 10 lat. Reżyserka przygląda się dziewczynie, gdy ta przeżywa pierwszą miłość, gdy stacza się na dno, a następnie – próbuje odbić się od niego.

To historia o dorastaniu w nieludzkich warunkach, ale też, a może przede wszystkim, o człowieczeństwie. Hanna Polak o bohaterach swojego dzieła mówi: Każda z tych osób ma miejsce w moim sercu i powoduje, że zadaję sobie bardzo głęboko pytanie o początek i koniec człowieczeństwa. Przed podobnym pytaniem postawieni zostają widzowie. Ten przytłaczający obraz jest zarazem pięknym dokumentem o nadziei.

Film zyskał całą masę nagród i nominacji, m.in. nagrodę Millenium, nagrodę specjalną jury na festiwalu IDFA w Amsterdamie oraz nominację Amnesty International. Jest również zwycięzcą 12. Docs Against Gravity FF.

Dyskusję po projekcji poprowadzi Urszula Honek.

 

Marta Smutek

Z wykształcenia krytyk teatralny, z zawodu specjalista ds. kultury i promocji. Koordynator Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach, Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz spotkań z cyklu Laboratorium Kultury. Lubi czytać i śpiewać.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów