sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Przez Mosty Do Sztuki - wystawa obrazów olejnych Edmunda Ociepy

piątek, 01 marzec 2019 11:25 Napisane przez

Edmund Ociepa urodził się 1 listopada 1935 roku w Częstochowie. Swoje życie zawodowe związał z budową mostów. Nieustannie w delegacjach. Malarstwem zacząłem się interesować po pracy, właściwie, żeby czymś zająć wolny czas – opowiada Pan Edmund. Zwiedzał muzea, galerie, bywał na wystawach. Tak zrodziła się jego pasja do sztuki – zwłaszcza malarstwa. Zdobyta w Technikum Budowlanym w Tychach wiedza z zakresu architektury i perspektywy, znacząco wpłynęła na technikę jego prac. W 1970 roku ożenił się i zamieszkał w Tenczynku. Oddelegowany do pracy w Trzebini był kierownikiem budowy znanego nam wiaduktu nad torami kolejowymi (droga do Chrzanowa). Opowiada o nim z wielką dumą. Pomimo licznych zajęć zawodowych nie zrezygnował z malowania. W okresie stanu wojennego uczestniczył w 4-letnim kursie „Rysunek i malarstwo”, organizowanym w Krakowie przez Pałac pod Baranami. Kurs prowadził znany krakowski malarz, profesor Ludwik Pindel, absolwent krakowskiej ASP w pracowni Józefa Mehoffera i Fryderyka Pautscha. Zarówno ten kurs i oglądane w telewizji programy o sztuce, które prowadził m.in. prof. Wiktor Zin, sprawiły, że wiedza jak i umiejętności pozwoliły mu na coraz śmielsze twórcze realizacje.

Opowieść Pana Edmunda o budowie mostów pomogła w nadaniu tytułu wystawie – „Przez mosty do sztuki” – trochę przekornego, ale jakże trafnego. Może właśnie tą wystawą zachęcimy innych pasjonatów sztuki, rękodzieła artystycznego do prezentacji swojego talentu.

Wystawę można oglądać od 3 marca do 31 maja 2019 roku.

Cecylia Bielecka-Karasińska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów