sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Edukacyjna Galeria Sztuki

wtorek, 02 lipiec 2019 12:06 Napisał

Galeria w Pałacu Vauxhall w Centrum Kultury w Krzeszowicach przy okazji prezentowanych wystaw prowadzi szeroki program edukacyjny dla dzieci i młodzieży szkolnej. W zależności od grupy wiekowej uczniów prowadzimy różnorodne zajęcia.

Program MALI ARTYŚCI jest skierowany dla klas I - III uczniów szkół podstawowych. W trakcie roku szkolnego dzieci zwiedzają kolejne wystawy, rozmawiają o artystach i prezentowanych dziełach, a następnie uczestniczą w warsztatach plastycznych. W tym roku szkolnym w programie uczestniczyło 12 klas z terenu naszej gminy: Szkoła Podstawowa nr 1 i nr 2 w Krzeszowicach, Szkoła Podstawowa z Nowej Góry i Szkoła Podstawowa z Tenczynka. To około 180 uczniów na każdej z 5 wystaw, czyli 900 uczestników w roku. Dzięki tym spotkaniom dzieci poznały różne dziedziny sztuki i techniki twórcze, a także same eksperymentowały z wieloma materiałami plastycznymi. Bezpośredni kontakt ze sztuką, możliwość kreatywnych działań artystycznych rozwijają wyobraźnię i wrażliwość dzieci, dlatego zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów oraz uznaniem wśród nauczycieli i rodziców.

DETEKTYWI SZTUKI to program skierowany dla klas IV-VIII zawsze rozpoczyna się krótkim wprowadzeniem do wystawy i rozmową na temat sztuki. Uczestnicy poszukują własnych interpretacji dzieł i wyrażają subiektywne opinie. Następnie aktywnie zwiedzają wystawę z notatnikiem detektywa sztuki, w którym rozwiązują zagadki i przygotowane zadania. Program angażuje uczestników, odkrywa wrażliwość i kreatywność oraz kształtuje świadomych odbiorców kultury.W tym roku szkolnym w programie uczestniczyło wiele klas z terenu naszej gminy: Szkoła Podstawowa nr 1 i nr 2 w Krzeszowicach, Szkoła Podstawowa z Nowej Góry i Szkoła Podstawowa z Tenczynka oraz Szkoła Podstawowa z Nawojowej Góry i Woli Filipowskiej. Wizyta w galerii sztuki też może być przygodą, budzić emocje i pomóc w odkrywaniu świata.

Dla szkół średnich mamy jeszcze inną propozycję PROGRAM MISTRZOWIE INTERPRETACJI. Rozpoczyna się przedstawieniem twórcy aktualnej ekspozycji i jego dzieł, co staje się pretekstem do analizy i interpretacji dzieła sztuki poznania warsztatu i artystycznych środków wyrazu. Wspólna analiza i interpretacja dzieła sztuki dają możliwość rozwoju praktycznych umiejętności analitycznych i interpretacyjnych ucznia. Uczestnicy poznają pojęcia z zakresu sztuk plastycznych ale także historii, literatury, tradycji i szeroko rozumianej kultury. W tym roku szkolnym w programie uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach oraz Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Istnieje możliwość wcześniejszej konsultacji i ustalenia tematyki zajęć w zależności od potrzeb uczniów i nauczycieli.

We wszystkich programach edukacyjnych w roku szkolnym 2018/2019 odwiedziło nas łącznie około 1900 uczniów. Dziękując wszystkim uczestnikom naszych programów, dzieciom i młodzieży oraz ich nauczycielom, życzymy dobrego wakacyjnego wypoczynku i zapraszamy w nowym roku szkolnym na spotkania ze sztuką w naszej krzeszowickiej galerii.

Koordynatorzy programów: Cecylia Bielecka-Karasińska, Małgorzata Grończak, Kamil Kłeczek

Małgorzata Grończak

Plastyk, filolog, specjalista ds. kultury i komunikacji wizualnej Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów