sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Śląska Fotografia Artystyczna

poniedziałek, 21 marzec 2022 09:17 Napisała

Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach zaprasza na wystawę „Śląska Fotografia Artystyczna”, przygotowaną przez Fundację Wielki Człowiek. To projekt będący dowodem uznania dla śląskich fotografików, ale także efekt współdziałania z artystami i teoretykami. Jego zwieńczeniem jest publikacja albumowa prezentująca sylwetki szczególnie reprezentatywnych twórców tego regionu.

 Bez wątpienia fotografia eksplorująca śląską specyfikę jest ważnym wątkiem w naszej historii. Nie mniej jednak środowisko śląskich fotografików oferuje znacznie większe zróżnicowanie w podejściu do sztuki. Wśród artystów, których nazwiska pojawiają się najczęściej można odnaleźć przedstawicieli dokumentu, kreacji, fotografii społecznej, konceptualnej i wielu innych.

 W publikacji towarzyszącej wystawie zaprezentowano dzieła i sylwetki wybitnych twórców, których redaktor wydawnictwa - Wojciech Kukuczka, wytypował jako szczególnie reprezentatywnych dla śląskiej fotografii. Wybór ten nie był łatwy i wynikał z konsensusu wypracowanego w gronie krytyków, teoretyków, kuratorów oraz samych artystów tworzących środowisko. Zróżnicowane postawy twórcze pozwalają na podkreślenie wielopłaszczyznowego aspektu grona fotografów wywodzących się z tego przemysłowego regionu. Istotnym zagadnieniem, które wydaje się wybrzmiewać w publikacji jest pytanie, czy śląska fotografia posiada cechy dystynktywne, czy artystów łączy coś więcej poza wspólną przestrzenią geograficzną, w której tworzą.

 Poprzez tę inicjatywę, pragniemy zwrócić uwagę na wartości artystyczne, które wnosili i nadal wnoszą śląscy fotograficy, stanowiąc wielki wkład w historię polskiej fotografii.

 

 Artyści: Wilhelm von Blandowski, Jerzy Lewczyński, Zofia Rydet, Anna Chojnacka, Michał Cała, Waldemar Jama, Jakub Byrczek, Andrzej B. Górski, Rafał Milach

 

Kurator wystawy: dr Wojciech Kukuczka

Link do albumu:  https://tiny.pl/t6wx9

Organizator / miejsce wystawy: Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall przy CKiS w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1, www.ckiskrzeszowice.pl

Partnerzy:

Fundacja Wielki Człowiek

Muzeum Śląskie w Katowicach

Katowice Miasto Ogrodów. Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Uniwersytet w Białymstoku

Związek Polskich Artystów Fotografików / Okręg Śląski

Fundacja im. Zofii Rydet

Fundacja Centrum Fotografii

Wytwórnia Filmów Oświatowych sp. z o. o.

FotoSilesia

Foto – Plus

 

Wernisaż: 4 marca 2022 roku

Wystawa czynna do: 24 kwietnia 2022 roku

 

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Katowice

Agnieszka Szczuka-Ciapała

Absolwentka kulturoznawstwa (spec. zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Specjalista ds. kultury i promocji w Dziale Imprez, Promocji i Edukacji Kulturalnej.
W wolnych chwilach uwielbia gotować, oglądać dobre filmy i mecze polskich siatkarzy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów