sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

„Przemek Krzakiewicz – Niepokój / Regeneracja”

czwartek, 12 maj 2022 09:20 Napisała

Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach zaprasza na wystawę Przemka Krzakiewicza „Niepokój / Regeneracja”. Wernisaż: 20 maja 2022, godz. 19.00.

Wystawa została przygotowana przez mieszkającego w Krzeszowicach artystę Przemka Krzakiewicza. Bezpośrednio wpłynęły na nią aktualne wydarzenia na świecie. 

„To miała być zupełnie inna wystawa, optymistyczna i pełna nadziei wizualna opowieść o dawnej polskiej kulturze uzdrowiskowej. Po ponad dwóch latach pandemii symboliczna regeneracja miała wyznaczyć początek nowego etapu. 24 lutego Rosja najechała Ukrainę i tego dnia wszystko się zmieniło” – wyjaśnia fotograf. 

Projekt koncentruje się na sytuacji uchodźców przyjeżdzających do Polski. Fotografowane przez Przemka Krzakiewicza hale pomocowe dla poszukujących schronienia ukazują rozmiar tragedii, jaka spotkała naszych sąsiadów, oraz skalę pomocy humanitarnej niesionej przez wolontariuszy.

Traumatyczne wydarzenia zza wschodniej granicy potęgują napięcia, które artysta stara się rozładować poprzez osobistą refleksję zawartą z kolei w fotografiach z rodzinnych stron – miejsca najbardziej mu bliskiego. Autor skupił się na motywach wizualnych przestrzeni miejskiej dawnego uzdrowiska w Krzeszowicach. Zdjęcia zostały wykonane aparatem Voigtländer Bessa RF z 1939 roku. 

W konsekwencji złowrogich zdarzeń nawarstwia się w społeczeństwie niepokój – atmosfera zagrożenia, która domaga się przepracowania traumatycznych doświadczeń, prowadzącego do uzdrowienia – regeneracji. W tym kontekście ujawnia się symboliczna rola zdroju jako miejsca regeneracji zdrowotnej oraz emocjonalnej, przyjaznego i bezpiecznego.

O artyście:

 Przemek Krzakiewicz pochodzi z Krzeszowic. Debiutował w 1992 roku na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Studiował fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi (PWSFTviT). W jego projektach uwagę zwracają przede wszystkim wnikliwa obserwacja socjologiczna oraz umiejętność wyrazistego portretowania przedstawicieli grup społecznych doświadczających przemian gospodarczych, obyczajowych czy kulturowych. W swojej pracy wykorzystuje teorie naukowe, często niesprawdzone lub nietrafione. Łączy różne dyscypliny artystyczne, odnosząc się do fotografii jako narzędzia i medium sztuki. Był stypendystą Miasta Krakowa, austriackiej fundacji X-CHANGE culture-science oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwukrotnie nagrodzony przez „Krakowski Salon Sztuki” (2018, 2020).

__

Organizator / miejsce wystawy: Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall przy CKiS w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1, www.ckiskrzeszowice.pl

 

Partner: Okręg Krakowski Związku Polskich Artystów Fotografików

Patronat honorowy: Burmistrz Gminy Krzeszowice

Patronat medialny: Radio Kraków

 

Wernisaż: 20 maja 2022, godz. 19.00

Wystawa czynna do: 29 lipca 2022

 

Agnieszka Szczuka-Ciapała

Absolwentka kulturoznawstwa (spec. zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Specjalista ds. kultury i promocji w Dziale Imprez, Promocji i Edukacji Kulturalnej.
W wolnych chwilach uwielbia gotować, oglądać dobre filmy i mecze polskich siatkarzy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów