sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

"Dzień dobry, panie Gauguin. Między skrajnościami" - wystawa Grzegorza Bednarskiego

czwartek, 08 wrzesień 2022 13:41 Napisała

Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach zaprasza na wystawę malarstwa, rysunku i kolaży jednego z najciekawszych artystów współczesnych – Grzegorza Bednarskiego, zatytułowaną „Dzień dobry, panie Gauguin. Między skrajnościami”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 9 września o godz. 19.00.

Wystawa powstała we współpracy z warszawską Galerią aTAK oraz kolekcjonerem Krzysztofem Musiałem, a jej pierwsza odsłona miała miejsce w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie w 2020 roku.

Grzegorz Bednarski w swej twórczości często odwołuje się do trudnych problemów egzystencjalnych, które potrafi ukazać za pomocą zrozumiałej i oryginalnej formy. Postawa artystyczna Bednarskiego wyraża sytuację graniczną pomiędzy wrażliwością a rzeczowością. Jak napisał o sobie – jest malarzem rzeczy widzialnych i światła. Artysta potrafi nadać nowy wyraz motywom swoich prac malarskich, które wzbudzają skrajne odczucia, oscylujące na granicy emocji i intelektu.

Indywidualny styl Grzegorza Bednarskiego ukształtował się pod wpływem znanych twórców barokowych, takich jak El Greco oraz Francis de Zurbaran. Bliskie są mu także malarskie relacje z artystami XIX i XX wieku: Francisem Baconem, Lucianem Freudem, a także z tytułowym Paulem Gauguinem. Ważny wpływ na twórczość Bednarskiego wywarli również polscy artyści: Paweł Dadlez i Włodzimierz Panas.

Grzegorz Bednarski urodził się w 1954 roku w Bydgoszczy. W latach 1975–1980 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni. W 1995 roku objął pracownię rysunku na Wydziale Malarstwa. Od 1998 roku kieruje własną pracownią malarstwa. W latach 1981–1989 był aktywnym uczestnikiem ruchu kultury niezależnej. Jest zaliczany do nurtu tak zwanej figuracji krakowskiej, o silnie ekspresyjnym zabarwieniu. W 2016 roku otrzymał tytuł profesora.

Na wystawie w Galerii Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach prezentujemy wybór portretów i autoportretów artysty, cykl interesujących martwych natur oraz kolaży. Ponadto na ekspozycję składają się rysowane tuszem na papierze dzieła z cykli „Prace Heraklesa” oraz „Czy czyta Pani Czycza, czy Czycza Pani zna”, do którego stworzenia inspiracją były katastroficzno-wizyjne teksty Stanisława Czycza – poety z Krzeszowic.

Wystawie towarzyszy katalog wydany z okazji wystawy Grzegorza Bednarskiego, zorganizowanej przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie we współpracy z Galerią aTAK w 2020 roku.

___

Organizator / miejsce wystawy: Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall przy CKiS w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1, www.ckiskrzeszowice.pl

 

Kuratorzy wystawy: Krzysztof Musiał, Kamil Kłeczek

 

Partner: Galeria aTAK

Patronat medialny: Radio Kraków

 

Wernisaż: 9 września 2022, godz. 19.00

Wystawa czynna do: 21 października 2022

 

Agnieszka Szczuka-Ciapała

Absolwentka kulturoznawstwa (spec. zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Specjalista ds. kultury i promocji w Dziale Imprez, Promocji i Edukacji Kulturalnej.
W wolnych chwilach uwielbia gotować, oglądać dobre filmy i mecze polskich siatkarzy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów