sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Jan Tutaj / Altus - wystawa w Galerii w Pałacu Vauxhall

poniedziałek, 11 marzec 2019 09:24 Napisane przez

22 marca 2019, w piątek o godz. 19.00 zapraszamy do Galerii w Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach na wernisaż wystawy profesora |Jana Tutaja, pt. Altus.

Prof. Jan Tutaj urodził się w 1969 roku w Jaśle. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, odbył także staż studyjny na Akademie der Bildende Künste w Norymberdze. Dyplom z wyróżnieniem obronił w pracowni prof. Józefa Sękowskiego w 1994 roku. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki (1993), w roku 1999 otrzymał także Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. Jest pracownikiem naukowo-dydaktyczny macierzystego wydziału, obecnie prowadzi I Pracownię Rzeźby dla studentów II-V roku na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. Zajmuje się rzeźbą, medalierstwem, rysunkiem i fotografią. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w wielu ogólnopolskich konkursach rzeźbiarskich. W roku 2009 zdobył I nagrodę w otwartym konkursie na Pomnik Jana Matejki w Krakowie, który został zrealizowany. Zrealizował także pomnik Filipa de Girard’a w Żyrardowie, pomnik Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę w Sanoku i Pomnik Sybiraków w Augustowie (zespół), formę przestrzenną Rozpakowanie w ramach ogólnopolskiego konkursu Rozdroża Wolności w Gdańsku-Oliwie w 2013 r.

Prof. Stanisław Tabisz o twórczości Jana Tutaja:
Rzeźby Jana Tutaja (…) są zasadnicze w warstwie formalnej, konstruowane racjonalnie, w całym zróżnicowanym bogactwie materii ich elementów składowych, w kontekstach fundamentalnych rozważań i znaczeniowych skrajności. Czasami nawet odczuwam, że ukryta jest w nich jakaś pułapka dla odbiorcy, który – angażowany w analizę oraz dogłębną percepcję formy i przestrzeni – niepostrzeżenie podlega dziwnym prowokacjom, a czasami odblokowanym nagle, oczywistym olśnieniom. (…) Artysta aranżuje indywidualne wystawy tak, jak aranżuje się wielkie koncerty symfoniczne.

Wystawa czynna do 26 kwietnia 2019 r.

Kamil Kłeczek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sklep online już wkrótce!!!

Już wkrótce będziecie mogli Państwo kupić bilety, karnety z naszej oferty także online.

Newsletter

Aby otrzymywać aktualną ofertę programową, informacje o promocjach i darmowych wejściówkach - zapisz się do newslettera!
I agree with the Regulamin and the Privacy policy