sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Maria Rząca: Chwila zatrzymana w formie

czwartek, 22 sierpień 2019 09:09 Napisał

6 września, w piątek, o godz. 19.00 zapraszamy do Galerii w Pałacu Vauxhall na wernisaż wystawy rzeźby Maria Rząca Chwila zatrzymana w formie

Maria Rząca urodziła się, mieszka i pracuje w Krakowie. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. ASP Józefa Murzyna). Tworzy w różnych technikach i materiałach. Realizacje powstające w jej pracowni najczęściej stanowią cykle tematyczne (od dużych obiektów rzeźbiarskich np. w ceramice, po tzw. mała formę, medale czy płaskorzeźby, a także obrazy czy grafiki). W 2009 roku otrzymała nagrodę Ars Quaerendi.

Wybrane ekspozycje: 2006 rok, „Teren rzeźby”, Galeria Muzeum Wojska Polskiego, Warszawa, wystawa indywidualna. 2010 rok, Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, wystawa indywidualna.

Punktem wyjścia pracy – tworzenia są dla mnie obrazy, sytuacje czy zjawiska. To wszystko co mnie otacza i to jak na ten otaczający mnie świat reaguję. Etap realizmu, utrwalania rzeczywistości ewoluuje w kierunku interpretacji tego co zauważam. (...) Moje „Kamienne Głowy” to cykl powidoków. To mimika, która wciąż ulega zmianie w zależności od oświetlenia, spojrzenia itp. To nie tyle portrety, ile proces ich zapamiętania/zapomnienia. „Tłum” także uchwycony jest w momencie. Zastyga jako machina. Metaliczne pobłyski na powierzchni postaci też mają sugerować i podkreślać to zatrzymanie. (...) Kolejnym i chyba najbliższym mi spośród przedstawionych motywów są „Relacje”. Tu chwila zastaje „ulepionych” z gliny ludzi – Ją i Jego – w szczególnej wzajemności. Relacja, która trwa w ciszy jest częścią jakiejś historii. Dla każdego innej i zilustrowanej innymi emocjami, wspomnieniami i marzeniami.

Maria Rząca

 

Wystawa czynna od 6 września do 11 października 2019

Godziny otwarcia Galerii:

wtorek – piątek: 9.00 – 16.00, niedziela: 10.00 – 14.00

Małgorzata Grończak

Plastyk, filolog, specjalista ds. kultury i komunikacji wizualnej Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów