sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

"Dziadek do orzechów, Tajemnicze dziecko i inne bajki". Wystawa ilustracji Aleksandry Kucharskiej-Cybuch

wtorek, 26 listopad 2019 15:49 Napisał

6 grudnia o godzinie 19.00 zapraszamy do Galerii w Pałacu Vauxhall na wernisaż wystawy DZIADEK DO ORZECHÓW, TAJEMNICZE DZIECKO I INNE BAJKI – ilustracje Aleksandry Kucharskiej-Cybuch.

Aleksandra Kucharska-Cybuch jest absolwentką Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kształciła się u takich mistrzów scenografii, jak Jerzy i Lidia Skarżyńscy, Wojciech Krakowski i Kazimierz Wiśniak. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją, grafiką oraz scenografią teatralną.

Zilustrowała ponad 70 książek dla dzieci: 10 tomową serię książek księdza J. Twardowskiego, liczne wydania baśni H.Ch. Andersena, braci Grimm i Ch. Perraulta, a także „ Opowieść wigilijną” Ch. Dickensa, „ Dziadka do orzechów”, „Tajemnicze dziecko” i „Złoty garnek” E.T.A Hoffmanna (wydawnictwo Media Rodzina ), serię „Opowieści kredensowych” o myszkach autorstwa Katarzyny Kozubskiej (wyd. Ezop), książki Agnieszki Tyszki, między innymi „Koronkowe historie”, „Bajkowe lulanki”, kultową serię powieści grozy dla młodych czytelników „Lewis Barnavelt na tropie tajemnic” (ukazało się dotychczas 5 tomów, łącznie ma być 12).
Jest także autorką wielu okładek, między innymi do dużej serii książek J. L Borgesa, M. Bułhakowa, czy „ Ani z Zielonego Wzgórza” L.M. Montgomery.

Jako scenograf teatralny współpracowała z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem im. Węgierki w Białymstoku, Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej i Teatrem Groteska w Krakowie oraz z Telewizją Katowice.
Obecnie przygotowuje scenografię do spektaklu „Rzeka słów” wg. bajek Donalda Bisseta w Teatrze Groteska w Krakowie.

Aleksandra Kucharska-Cybuch jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ilustratorek książek dla dzieci i młodzieży. Jej niepowtarzalny styl, znakomity warsztat oraz wyobraźnia tworzą – na równi ze słowem – zaczarowany świat najpiękniejszych bajek. Na wystawie prezentowane będą ilustracje artystki do wielu znanych, popularnych bajek oraz ich wydania książkowe. Będzie można także kupić pięknie wydane książki dla dzieci, co jest doskonałą propozycją na mikołajowy i świąteczny prezent.

Podczas wernisażu wystąpią dwa nasze zespoły: dzieci z zajęć baletowych – prowadzonych w CKiS przez Annę Szewczyk – z fragmentem spektaklu „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego oraz z świątecznym repertuarem chór Allegria, prowadzony przez Annę Gertner.

Wystawa czynna do 17 stycznia 2020.

Małgorzata Grończak

Plastyk, filolog, specjalista ds. kultury i komunikacji wizualnej Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów