sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

"... jak jeden dzień" Marita Benke-Gajda

czwartek, 16 styczeń 2020 10:39 Napisał

24 stycznia 2020 roku, w piątek o godz. 19.00 zapraszamy do Galerii w Pałacu Vauxhall na jubileuszową wystawę Marity Benke-Gajdy z okazji 40-lecia pracy twórczej.

Marita Benke-Gajda studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obroniła dyplom w pracowni prof. Leszka Wajdy. Po ukończeniu studiów pracowała jako projektant wnętrz i wystaw, projektując pomieszczenia przemysłowe i użyteczności publicznej (kawiarnie, zajazdy). W późniejszych latach zajmowała się projektowaniem kominkowych form użytkowych oraz ceramiki dekoracyjnej. W 1980 roku wyjechała na pierwszy plener ceramiczny do Bolesławca i od tej pory ceramika stała się jej pasją twórczą. Lata 1984 - 2004 to praca pedagogiczna w Zabierzowskim Domu Kultury.
Brała udział w blisko 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (Hiszpania, Norwegia, Włochy, Niemcy, Anglia, Francja, Szwajcaria, Austria, Japonia, Belgia).
Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Diecezjalnym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Kunstforum Piarisyten w Wiedniu oraz zbiorach TPSP w Krakowie.
Obecnie pracuje na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, prowadząc Pracownię Rzeźby w Ceramice.

Wystawa czynna do 21 lutego 2020

Małgorzata Grończak

Plastyk, filolog, specjalista ds. kultury i komunikacji wizualnej Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów