sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

piątek, 13 marzec 2020 13:12 Napisane przez Administrator

Mistrz i uczniowie

 Wystawa prac Mariana Konarskiego i Grupy Plastycznej Zdrój w jubileusz 35-lecia

 

ZOBACZ FILM Z WYSTAWY

 

Ile już tych wystaw od roku 1985 było? Ile osób prezentowało swoje prace? Ilu wspaniałych ludzi należało do Grupy? Ilu niestety na zawsze odeszło? Marian Konarski – założyciel i pierwszy opiekun grupy, człowiek legenda, malarz, rzeźbiarz, poeta i filozof, Andrzej Kozera – animator kultury, kurator wielu wystaw Grupy w małopolskich galeriach sztuki. Jan Widyna, także założyciel grupy i do końca jej członek, Czesława Bzowska, Stanisław Klich, Julian Wąsik, Stefania Lorenc, Jan Rojkowski, Agata Macuga…

Ale – ciągle napływają nowi, młodsi, i tym sposobem działalność grupy nie ustaje, aktywnie zaznaczając swoje istnienie w życiu kulturalnym naszego miasta i gminy już 35 lat.

Obecna wystawa jest wystawą szczególną i jej charakter określa już tytuł: „Mistrz i Uczniowie”. Pokazujemy więc obrazy założyciela grupy oraz obecnych jej członków. Marian Konarski – Marzyn z Krzeszowic, wybitny i uznany artysta, poświęcał wiele swojego czasu i wiedzy, aby pomagać innym w rozwijaniu plastycznych upodobań i zdolności. Jego wpływ na rozwój artystyczny i intelektualny członków grupy był nieoceniony. Tym samym realizował też swoją filozofię nieskrępowanej myśli twórczej którą, jako członek szczepu „Rogate serce” Stanisława Szukalskiego, przez całe swoje życie propagował. Był przekonany, że w wyrażaniu swoich emocji i wrażliwości na piękno otaczającego świata nie ma znaczenia wiek, doświadczenie, uniwersytecka znajomość kanonów sztuki malarskiej, ale chęć tworzenia wynikająca z potrzeby serca. Jako zagorzały przeciwnik tzw. akademizmu, za co został usunięty z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zawsze mówił o konieczności wolności twórczej nieskrępowanej sztywnymi kanonami. Idea ta pozostała i dalej przyświeca członkom Grupy. Malują, rysują, tworzą rękodzieło, rzeźbią – z potrzeby serca, pasji, w chwilach wolnych od pracy zawodowej, traktując często swoje artystyczne hobby jako odpoczynek od trudów codzienności, ale też dając przy tym radość innym ludziom.

Grupa działa bardzo aktywnie: pod patronatem Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach bierze udział w wystawach w gminie i Małopolsce, uczestniczy w plenerach malarskich, kiermaszach, konkursach, warsztatach, spotkaniach integracyjnych, aukcjach na cele dobroczynne. Poprzez swoją twórczość i uczestnictwo w cyklicznych imprezach takich jak Jarmark Tradycji i Rękodzieła i Majówka Hrabiny Zofii, kiermasze świąteczne, konkursy, dożynki gminne – kultywuje tradycje regionalne, przypomina obrzędy ludowe, dzieli się wiedzą na temat bukieciarstwa, zielarstwa a nawet tradycji kulinarnych. Twórcy grupy „Zdrój” malują nie tylko obrazy w różnych technikach, ale także tworzą rzeźby, decoupage, wyroby bibułkowe i szydełkowe, a nawet wysoko oceniane szopki krakowskie.

Na wystawie „Mistrz i Uczniowie” prezentujemy obrazy Mistrza, Mariana Konarskiego oraz członków Grupy: Agaty Białas, Sylwii Adamczak-Kucharskiej, Elżbiety Augustynek, Wiktorii Bartl, Ewy Dudek, Tadeusza Gillerta, Stanisława Głuszka, Zofii Gniewek, Barbary Janik, Danuty Jeziornej-Rzeszótko, Marii Kasprzyk, Joanny Kolibaj, Tadeusza Kowalika, Elżbiety Krawczyk, Teresy Kulczyckiej, Andrzeja Kurowskiego, Marii Laskowskiej, Macieja Liburskiego, Elżbiety Nowak, Natalii Nowakowskiej, Joanny Partyki, Ewy Pochopień, Adama Pochopienia, Krzysztofa Sęka, Stanisława Stachowskiego, Ewy Wilkosz, Renaty Wróbel, Agnieszki Wróbel-Soleckiej.

Anna Miga

Internetowa sprzedaż biletów

 

 

 

 

Newsletter

Aby otrzymywać aktualną ofertę programową, informacje o promocjach i darmowych wejściówkach - zapisz się do newslettera!
Zapoznałam/em się z Regulamin i Polityka prywatności