sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Seniorze, zostań w domu!

środa, 15 kwiecień 2020 01:47 Napisała

Pandemia koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 zdominowała nasze życie codzienne. Zamknięte są szkoły, galerie handlowe, ograniczona działalność urzędów, ośrodków zdrowia.

Grupą szczególnie narażoną na działanie koronawirusa są osoby starsze, chore, z osłabioną odpornością.

Seniorzy w naszej gminie są bardzo aktywną grupą. Chętnie biorą udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Centrum Kultury i Sportu, spotykają się w Klubie Seniora Radość Życia. W tym trudnym czasie szczególnie oni powinni unikać zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa. Częste mycie rąk, unikanie dotykania twarzy (szczególnie ust, nosa i oczu), zdrowe odżywianie i nawadnianie organizmu – to najlepsze co możemy zrobić, by zmniejszyć możliwość zarażenia się.

Bardzo ważne, by do minimum ograniczyć wychodzenie z domu i przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Jeśli mamy taką możliwość warto w tym czasie zwrócić się do rodziny – dzieci, wnuków, lub do sąsiadów czy młodszych przyjaciół, którzy z pewnością z radością pomogą w codziennych obowiązkach.

Również instytucje działające na terenie naszej gminy i województwa wychodzą naprzeciw potrzebom Seniorów.

Małopolski Urząd Wojewódzki uruchomił infolinię, na której osoby starsze mogą uzyskać rzetelne informacje, zalecenia i wskazówki, jak odnaleźć się w obecnej sytuacji. Numer telefonu 12 392 11 10 działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–17.00.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzeszowicach uruchomił usługę Pomoc dla Seniora adresowaną do mieszkańców gminy Krzeszowice w wieku powyżej 65 roku życia, mieszkających samotnie, lub z inną osobą starszą lub niepełnosprawną. Każda z tych osób, może raz w tygodniu zgłosić potrzebę zrobienia zakupów spożywczych i najpotrzebniejszych środków czystości i higienicznych. Zgłoszenia pod numerem telefonu 12 258 30 80 (od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do godz.10.30) lub na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zakupy będą dostarczane od godz. 12.00 w dni robocze lub w następnym dniu po zgłoszeniu.

Podobne działania prowadzą również krzeszowickie parafie. Akcja #chlebdlaseniora polega na dostarczaniu Seniorom codziennych zakupów w sposób bezpieczny – zostawiając je pod drzwiami domów lub mieszkań po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Dzwonić można na numer 607 649 087.

Centrum Kultury i Sportu również służy pomocą wszystkim potrzebującym. Jesteśmy do Państwa dyspozycji zawsze w godzinach pracy naszej instytucji pod numerem telefonu 571 401 057.

Ze względu na pandemię zamknięte zostały kościoły. Parafie działające na terenie naszej Gminy wyszły na przeciw również duchowym potrzebom Seniorów.
Kościół pw. św. Marcina co tydzień relacjonuje online niedzielną mszę świętą o godz. 11.00, na Facebooku parafii można obejrzeć też Gorzkie Żale (w niedziele o 17.00) oraz Drogę Krzyżową w piątki o 17.15. Osoby, które nie mają dostępu do komputera lub internetu mogą w telewizji obejrzeć transmisje nabożeństw nadawanych z różnych kościołów w Polsce.

Możliwości, by zostać w domu i uniknąć zagrożenia jest wiele. Najważniejsze, żeby w tym trudnym czasie wykazać się odpowiedzialnością i pozwolić sobie pomóc.

Agnieszka Szczuka-Ciapała

Absolwentka kulturoznawstwa (spec. zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Specjalista ds. kultury i promocji w Dziale Imprez, Promocji i Edukacji Kulturalnej.
W wolnych chwilach uwielbia gotować, oglądać dobre filmy i mecze polskich siatkarzy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów