sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Wojciech Plewiński. Fotografie

piątek, 12 czerwiec 2020 09:55 Napisał

Od 28 czerwca zapraszamy do Galerii w Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach na wystawę „Wojciech Plewiński. Fotografie”

Wojciech Plewiński należy do grona najwybitniejszych fotografów polskich. Urodził się 1928 roku w Warszawie. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, uhonorowany tytułem EFIAP Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej oraz wieloma odznaczeniami Państwowymi. Od 1957 roku pracował dla tygodnika „Przekrój” jako fotograf, który stworzył unikatowy styl kobiecego portretu. Inspirował się twórczością światowych fotografów, takich jak Robert Doisneau, Édouard Boubat oraz Henri Cartier-Bresson.

Jego nazwisko było dotąd kojarzone przede wszystkim z publikowanymi na okładkach tygodnika „Przekrój” portretami młodych kobiet. Nieco mniej znana jest fotografia reportażowa Plewińskiego, jego zbierane latami cykle, a także znakomite zdjęcia dokumentujące spektakle teatralne.

Wystawa bierze udział w tegorocznej edycji festiwalu Krakow Photo Fringe, który skupia wszystkie fotograficzne inicjatywy z terenu Małopolski, odbywające się równolegle do Miesiąca Fotografii w Krakowie.

26 czerwca, o godz. 19.00 odbędzie się wirtualny wernisaż wystawy, transmitowany na fanpage’u CKiS.

Kurator wystawy: Kamil Kłeczek

Godziny otwarcia galerii:
wtorek-piątek: 9.00-16.00
niedziela: 10.00-14.00

Wystawa czynna do 30 września

Małgorzata Grończak

Plastyk, filolog, specjalista ds. kultury i komunikacji wizualnej Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów