sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Polonez na liście dziedzictwa UNESCO - podpisz petycję

środa, 27 styczeń 2021 12:03 Napisała

Poloneza czas zacząć!

Ile razy wypowiedzieliśmy te słowa w Krzeszowicach? Podczas Majówki Hrabiny Zofii już 10 razy!

Oprócz tego niezliczoną ilość razy na studniówkach klas maturalnych w krzeszowickich szkołach, na uroczystych akademiach. Tańczą go wszyscy - od dzieci w przedszkolu po seniorów na krzeszowickim rynku. Teraz polonez ma szansę trafić na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Taką inicjatywę podjęli miłośnicy tego tańca i miłośnicy tradycji, wywodzący się z różnych środowisk z całej Polski.

Jednymi z depozytariuszy poloneza na światową listę UNESCO są Romana Agnel, polska tancerka, choreograf i historyk sztuki, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz dr hab. Tomasz Nowak, etnochoreolog, ekspert w dziedzinie tańców ludowych i narodowych, z Instytutu Muzykologii UW.

Na stronie Polonez Łączy oraz I love Polonez można zamieszczać swoje filmy prezentujące ten wyjątkowy polski taniec, dołączając hasztagi: #polonez #polonezlaczy

Tradycję tańczenia poloneza w Krzeszowicach, podczas Majówki Hrabiny Zofii, zapoczątkowaliśmy - z inicjatywy pracującej w Centrum etnolożki i tancerki, Moniki Dudek, w 2010 roku, najpierw w Parku im. Bogackiego, potem na krzeszowickim rynku. Jedne z pierwszych polonezów prowadzili między innymi tancerze z baletu Cracovia Danza, w kolejnych zaś latach najczęściej tancerze Zespołu Tańców Świata Zdrojanie, wraz z przedstawicielami samorządu czy dyrekcją Centrum.

Od początku tańczyliśmy przy muzyce z filmu “Pan Tadeusz”, ulubionym polonezie wszystkich Polaków, skomponowanym przez Wojciecha Kilara. Przez wiele lat ten właśnie utwór przygotowywała na Majówkę orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej im. Z. Noskowskiego I stopnia w Krzeszowicach.

Zobaczcie naszego poloneza z 2021 roku: TUTAJ

Zachęcamy do przypomnienia sobie majówkowych realizacji poloneza i do podpisania listy poparcia tej inicjatywy.

 Link do listy poparcia tej inicjatywy: http://bit.ly/listapolonez

 

Agnieszka Szczuka-Ciapała

Absolwentka kulturoznawstwa (spec. zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Specjalista ds. kultury i promocji w Dziale Imprez, Promocji i Edukacji Kulturalnej.
W wolnych chwilach uwielbia gotować, oglądać dobre filmy i mecze polskich siatkarzy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Media

Internetowa sprzedaż biletów