sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Spektrum kultury - zakończenie projektu

czwartek, 09 wrzesień 2021 15:32 Napisała

W okresie wakacyjnym, dzięki wparciu grantowemu Kopalni Wapienia „Czatkowice” w ramach konkursu „Dobry sąsiad”, mieliśmy okazję realizować projekt „Spektrum Kultury”.

Priorytetowym założeniem zadania było otwarcie się CKiS na dorosłe grupy defaworyzowane. Podczas trzech spotkań stworzyliśmy odpowiednie warunki do obcowania ze sztuką (odpowiednio przygotowana ścieżka zwiedzania, brak nadmiernego hałasu, głośnych dźwięków, ostrego światła, dostosowana temperatura powietrza w pomieszczeniu). Jako realizatorzy pomysłu zdajemy sobie sprawę z tego, że źródłem stresu jest fakt spotkania się z nieprzychylnymi komentarzami na temat zachowania - mówi Dyrektor Centrum Kultury i Sportu Paweł Czyż. Pierwszym wydarzeniem była wycieczka pociągiem do Krakowa do studia nagrań, gdzie osoby ze spektrum mogły oswajać się z dźwiękiem. Ponadto, osoby te nagrywały własne ścieżki dźwiękowe. Drugim wydarzeniem była możliwość zwiedzenia Galerii Sztuk Wizualnych w Pałacu Vauxhall i udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Barbarę Dec. Na koniec zaprosiliśmy naszych uczestników do Kopalni Talentów w Krzeszowicach, gdzie uczestniczyli w spektaklu dostosowanym do ich potrzeb.

Tematyka naszego projektu budzi duże emocje. Wspieranie grup defaworyzowanych jest działaniem zwracającym uwagę na potrzeby tych osób. Oba te czynniki wypełniają przestrzeń stworzoną przez ideę konkursu, a dla Centrum Kultury i Sportu stała się narzędziem do realizacji zadań CSR. Pomysł był swego rodzaju kampanią społeczną ukierunkowaną na zmianę postaw w stosunku do dorosłych osób ze spektrum autyzmu.

Agnieszka Szczuka-Ciapała

Absolwentka kulturoznawstwa (spec. zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Specjalista ds. kultury i promocji w Dziale Imprez, Promocji i Edukacji Kulturalnej.
W wolnych chwilach uwielbia gotować, oglądać dobre filmy i mecze polskich siatkarzy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów