sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

„Spektrum Kultury – spotkania dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu” - podsumowanie projektu

poniedziałek, 26 wrzesień 2022 11:40 Napisała

Kiedy Fundacja PZU zgodziła się zostać partnerem projektu „Spektrum Kultury – spotkania dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu”, przygotowanego przez Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, nikt nie spodziewał się, że comiesięczne spotkania staną się tak bardzo oczekiwane przez całe rodziny uczestników.

 Szczegółowo opracowany plan zaczął powstawać w oparciu o znajomość potrzeb tych, którzy są na co dzień pozbawieni możliwości uczestnictwa w wielu atrakcjach kulturalnych. Nie wszyscy bowiem rozumieją, że szczere reakcje, takie jak radość wyrażana głośnym klaskaniem, czy też smutek demonstrowany wprost, nie zawsze są wynikiem braku dobrego wychowania. Dla osób ze spektrum autyzmu wyjście do kina, muzeum czy teatru jest po prostu niemożliwe. Cierpią na tym całe rodziny, które nie chcą stawać w centrum uwagi, poprzez takie zachowania dziecka, które zazwyczaj nie są dobrze odbierane w społeczeństwie. CKiS przygotowało ofertę dla tej właśnie grupy uczestników.

 Przemyślane tematycznie spotkania, współpraca z odpowiednio przygotowanymi i dobrze nastawionymi do osób z autyzmem fachowcami, właściwa opieka i zrozumienie szczególnych potrzeb naszych wyjątkowych podopiecznych sprawiły, że od stycznia do września, w jedną sobotę miesiąca, grupa spotykała się, aby przeżyć wspólną przygodę w świecie kultury i sztuki. Zachwyt i ciekawość zdominowały pierwsze spotkanie. Magik – Tomasz Soja – oczarował wszystkich, dosłownie i w przenośni. Kiedy magiczny stolik zaczął unosić się ponad ziemią podczas seansu, wszyscy oniemieli. Kolejne miesiące nie pozostawały w tyle za wysoką poprzeczką, od jakiej rozpoczęto projekt. W lutym Barbara Dec, plastyczka dobrze wszystkim znana w Krzeszowicach, zaproponowała ciekawe prace z użyciem rzadkich technik. W marcu, podczas doświadczeń chemicznych, uczestnicy stworzyli niepowtarzalne wytwory zabarwione kolorowym brokatem. Zabawa slime'ami wszystkim przypadła do gustu. Przed Wielkanocą Anna Mędrala-Ropka uczyła dzieci dekorować piernikowe kurczaki i pisanki, podpowiadając, jak lukier i słodkie cekiny mogą zdominować ten świąteczny czas. Gdy tylko zrobiło się cieplej, grupa przeniosła się na Zamek Tenczyn, by w jego pięknej scenerii, dzięki uprzejmości Fundacji New Art Era, wić wianki z ziół i przygotowywać konie z drutu i plasteliny, pod czujnym okiem Anny Koblak. Następnie był teatr. W jego magiczną atmosferę wprowadził wszystkich Teatr „Kalejdoskop”, zachęcając przy okazji do czytania bajek i baśni. Fantastyczne zdjęcia z teatralnymi rekwizytami, wykonane na koniec tego spotkania, pozostaną pamiątka na długie lata. Podobnie, jak prace z gliny, które miesiąc później uczestnicy wykonywali w pracowni artystycznej w Siedlcu, pod czujnym okiem Anny Siek. Sierpień przyniósł wyciszenie. To za sprawą Edyty Poręby i jej czarodziejskiej muzyki, którą można było współtworzyć, odnajdując takie instrumenty, które najbardziej spodobały się dzieciom. Oswajanie z dźwiękiem to niemałe wyzwanie, szczególnie jeśli wiadomo, że hałas nie jest tym, co lubią osoby ze spektrum autyzmu. Na koniec organizatorzy zaprosili wszystkich do kina. Popcorn i napój, nieodłączne atrybuty sal kinowych, również tym razem połączyły wszystkich w krzeszowickiej Bibliotece, która gościnnie przyjęła grupę na ich ostatnim spotkaniu, zakończonym wyjściem na lody do cukierni „Melba”, która co miesiąc była fundatorem słodkiego poczęstunku.

 Nad całością, od strony formalnej i organizacyjnej, czuwała Katarzyna Niedoba z CKiS, opiekę pedagogiczną sprawowała Katarzyna Godyń, wykorzystująca swe doświadczenie z pracy z dziećmi z autyzmem, a wsparcia udzieliła wolontariuszka Agnieszka Wołodko. Piękną dokumentację fotograficzną przygotował obecny na każdym spotkaniu Marian Lewicki.

 Co dał uczestnikom udział w projekcie? Przede wszystkim uśmiech na twarzach dzieci: Amka, Milenki, Dawida, Maćka, Vanessy, Krzysia, Frania, Grzesia, Łukasza. A to już 80 procent sukcesu tego projektu. Po drugie, rodziny dzieci mogły wymieniać się doświadczeniami, wspierać w rozwiązywaniu codziennych problemów, a przede wszystkim miło spędzać czas w sobotnie przedpołudnia, współtworząc wspaniałą atmosferę, gdzie nikt na nikogo nie patrzy ze zdziwieniem czy podejrzeniem o złe wychowanie poprzez niektóre reakcje, które dla kogoś mogą okazać się dziwne lub niegrzeczne. Za każdym razem pedagog zapewniał, że podczas spotkań w ramach projektu wszystko jest dozwolone, a szczere reakcje i radość okazywana przez dzieci na każdy sposób, są mile widziane.

 Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach najserdeczniej dziękuje wszystkim rodzinom dzieci, które wzięły udział w projekcie, za ich obecność i otwartość. To był wielki zaszczyt spotykać się z Państwem i uczyć się od Waszych dzieci tego, czego na co dzień świat nie oferuje: szczerości i spontaniczności. Dziękujemy i do zobaczenia na następnych spotkaniach w ramach nowego projektu, który miejmy nadzieję – niebawem ruszy!

Agnieszka Szczuka-Ciapała

Absolwentka kulturoznawstwa (spec. zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Specjalista ds. kultury i promocji w Dziale Imprez, Promocji i Edukacji Kulturalnej.
W wolnych chwilach uwielbia gotować, oglądać dobre filmy i mecze polskich siatkarzy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów