sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Józef Robakowski. Sztuka to potęga!

poniedziałek, 09 styczeń 2023 10:42 Napisała

Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach zaprasza na wystawę jednego z najważniejszych twórców neoawangardowych w Polsce – Józefa Robakowskiego „Sztuka to Potęga!”.

Sztuka Józefa Robakowskiego, podobnie jak jego postawa twórcza, jest wyrazem głębokiego umiłowania wolności. Zarówno w konceptualno-analitycznych działaniach, jak i w życiu Artysty obserwujemy nieprzerwaną chęć wpływu na wizerunek świata. Robakowski pamiętający okrucieństwo wojny, żyjący w irracjonalnej rzeczywistości nieudolnego ustroju socjalistycznego, po dziś dzień stara się w swej pracy twórczej komentować to co go niepokoi.

Na wystawie prezentujemy dzieła Józefa Robakowskiego z lat 80. ubiegłego wieku, takie jak: „Podanie ręki” (1981-1982), „Pamięci L. Breżniewa” (1982), „Sztuka to Potęga!” (1985), „Fetysze” (1986-1987). Prace te w dużym stopniu demaskują i ośmieszają totalitarny reżim Związku Radzieckiego, przeciwko któremu Robakowski występuje jako neutralny artysta. Stanowią one także osobliwe remedium, sposób na przetrwanie w niepewnych czasach PRL-u.

Wymowa prac Józefa Robakowskiego po niemal 40 latach jest wciąż aktualna w kontekście niepokojów w Europie Wschodniej. Artysta pozostaje wierny swoim ideom. Jest przekonany, że sztuka może być potężniejsza od jakiejkolwiek siły militarnej. Potęgę sztuki Józefa Robakowskiego ukazuje także jego ostatnia – prezentowana na wystawie – praca „Fotomania 1939-2016”. Jest ona syntetycznym obrazem życia i twórczości Artysty w kolażowym ujęciu kilkuset zdjęć, odnalezionych w Internecie. Są to migawki z prywatnego życia Józefa Robakowskiego, długoletnia praca artystyczna i pedagogiczna Profesora w Szkole Filmowej w Łodzi, spotkania z przyjaciółmi. To jego własne wyznanie…

Wystawa rozpoczyna obchody 35-lecia Galerii sztuki w Krzeszowicach.

 

Partnerem wystawy jest Muzeum Fotografii w Krakowie, z którym wspólnie zapraszamy na spotkanie z Józefem Robakowskim, które odbędzie się 14 stycznia 2023 o godz. 18.00 w głównej siedzibie Muzeum – MuFo Rakowicka.

 

___

Wystawa: „Józef Robakowski. Sztuka to Potęga!”

Kurator wystawy: Kamil Kłeczek

 

Partner: Muzeum Fotografii w Krakowie

Patronat honorowy: Burmistrz Gminy Krzeszowice

Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Kraków, Artinfo.pl

 

Organizator / miejsce wystawy: Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1

 

Wernisaż: 13 stycznia 2023, godz. 19.00

Wystawa czynna do: 5 marca 2023

Agnieszka Szczuka-Ciapała

Absolwentka kulturoznawstwa (spec. zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Specjalista ds. kultury i promocji w Dziale Imprez, Promocji i Edukacji Kulturalnej.
W wolnych chwilach uwielbia gotować, oglądać dobre filmy i mecze polskich siatkarzy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów