sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Luminescencje - wystawa malarstwa Marty Kawiorskiej

poniedziałek, 06 marzec 2023 15:29 Napisała

Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach zaprasza na wystawę Marty Kawiorskiej „Luminescencje”.

 

Marta Kawiorska nie wyobraża sobie życia bez malarstwa.  „Luminescencje” – to jej dziesiąta wystawa indywidualna. Składają się na nią  obrazy abstrakcyjne z lat 2020-2023. Powstały one w czasie niespokojnym i mrocznym: pandemii i wojny. Artystka odpowiedziała na ten osaczający stan zagrożenia wzmożonym wysiłkiem twórczym. Jego efektem są obrazy oparte na wyszukanych kontrastach barwnych, pełne blasku i harmonii. Czy jest to ucieczka od rzeczywistości? Raczej szukanie remedium.

 

Kawiorska skupia się na tworzeniu formy oczyszczonej, coraz bardziej odrealnionej i idealnej. Spośród wielu możliwości wybrała język abstrakcji, wierząc w siłę oddziaływania koloru i światła. Jest to typ abstrakcji na pograniczu aluzyjności, geometrii i op-artu. Punkt wyjścia stanowi zazwyczaj konkretny motyw zobaczony w rzeczywistości, ale tak przekształcony i przesublimowany, że nie sposób domyślić się prototypu. Na obecnej wystawie artystka po raz pierwszy odsłoni tajniki warsztatu i pokaże wybrane migawki fotograficzne, które zainspirowały ją do namalowania obrazów. Nie znajdziemy tu prostego przełożenia. Raczej doświadczymy magii malarstwa, które czerpiąc z różnych źródeł, tym bardziej umacnia swoją autonomię.

 

Kawiorska jest zafascynowana światłem. Tak o tym pisze: „Każda żywa istota potrzebuje światła, intuicyjnie go szuka i zwraca się ku niemu. Także my jesteśmy światło-zależni i światło-czuli. Jego działanie odczuwamy na poziomie fizycznym i emocjonalnym. Światło – to energia, ciepło i bezpieczeństwo. Wydobywając z mroku kolory i kształty, czyni świat miejscem znajomym i bardziej zrozumiałym. Możemy je więc traktować jako metaforę nadziei i ukojenia”. 

 

Tytuł wystawy „Luminescencje” pochodzi od ostatniego cyklu obrazów (z roku 2022). Pod tym naukowym pojęciem kryje się odkrycie przez artystkę efektu „samoczynnego świecenia”, „wydzielania” światła. Skąd jest to światło? Jak jest namalowane? Jak oddziałuje? Zapraszamy na wystawę, aby się o tym przekonać.

 

Marta Kawiorska (ur. 1983 w Krakowie) – w latach 2004-2009 studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP, obroniła dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. Jest autorką dziesięciu wystaw indywidualnych w Polsce (Kraków, Warszawa, Kielce, Poznań, Krzeszowice) i w Niemczech (Klettgau), brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów twórczych. Tworzy w zakresie malarstwa, rysunku, kolażu. Od roku 2023 jest zatrudniona w macierzystej uczelni. Mieszka i pracuje w Krakowie.

 

 __

Organizator / miejsce wystawy: Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1,

 

Kuratorka wystawy: Anna Baranowa

Koordynacja: Kamil Kłeczek

 

Patronat honorowy: Burmistrz Gminy Krzeszowice

Patronat medialny: Radio Kraków, Radio Kraków Kultura

 

Wernisaż: 17 marca 2023, godz. 19.00

Wystawa czynna do: 23 kwietnia 2023

 

Agnieszka Szczuka-Ciapała

Absolwentka kulturoznawstwa (spec. zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Specjalista ds. kultury i promocji w Dziale Imprez, Promocji i Edukacji Kulturalnej.
W wolnych chwilach uwielbia gotować, oglądać dobre filmy i mecze polskich siatkarzy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów