sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Dyskusyjny Klub Filmowy - AIDA - 24 marca, godz. 18.00

wtorek, 14 marzec 2023 12:33 Napisała

W piątek, 24 marca, o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Siódmy Kontynent". Tym razem wspólnie obejrzymy film "Aida" w reżyserii Jasmili Žbanić.

Film opowiada o momencie wkroczenia do bośniackiej Srebrenicy oddziałów wojsk serbskich. Aida (wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.

W 2021 roku film zdobył nominację m. in. do Oscara za najlepszy film międzynarodowy, oraz do nagrody BAFTA w kategoriach najlepszy reżyser oraz film nieanglojęzyczny. 

Dyskusję po filmie poprowadzi Urszula Honek. 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

Agnieszka Szczuka-Ciapała

Absolwentka kulturoznawstwa (spec. zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Specjalista ds. kultury i promocji w Dziale Imprez, Promocji i Edukacji Kulturalnej.
W wolnych chwilach uwielbia gotować, oglądać dobre filmy i mecze polskich siatkarzy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów