sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Zespół Tańców Świata Zdrojanie

Od września 2010 roku w CKiS działa Zespół Tańców Świata „Zdrojanie”, prezentujący folklor polski i europejski. Zespół skupia osoby dorosłe (w tej chwili 22 osoby). W roku 2017 minęło 7 lat działalności zespołu, który dzięki wielu występom i oryginalnemu repertuarowi, stał się już rozpoznawalny, nie tylko na terenie naszej gminy.

Grupa, pod kierownictwem Moniki Dudek, etnograf i choreograf, co roku przygotowuje nowy układ taneczny, poświęcony danej kulturze, a w repertuarze mają tańce polskie, francuskie, country, greckie, ukraińskie, szkockie, a w 2017 – tańce krakowskie.
Program złożony z tradycyjnych krakowskich tańców i przyśpiewek, zawierający układ krakowiaka, oparty na melodiach zanotowanych w Krzeszowicach i Tenczynku idealnie wpisał się w obchody Roku Stanisława Wyspiańskiego i był kilkukrotnie prezentowany przy okazji różnych uroczystości.

Grupę cechuje duża dbałość o przedstawienie realiów regionu, stroju (kostiumy w większości są szyte przez członków zespołu), charakteru tańca, wykonawstwa. Każdego roku Zdrojanie biorą udział w sztandarowych imprezach Gminy Krzeszowice, odpowiadając jednocześnie na zaproszenia do innych miejscowości.

W 2017 roku zespół występował między innymi podczas: Posiadów Satyry i Humoru w Czatkowicach, Majówki Hrabiny Zofii i Jarmarku Tradycji w Krzeszowicach, Pikniku w Paryżu (Nowa Góra), Święcie Ziemniaka w Miękini, Jubileuszu Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach (koncert w Krakowie), inscenizacji „Wesela” w Bibliotece w Krzeszowicach oraz Świątecznym Jarmarku Tradycji i Rękodzieła („Krakowiacy czy górale?”).

Dzięki nawiązaniu współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia w Krzeszowicach, od 9 do 11 listopada 2017 Orkiestra Rozrywkowa oraz Zespół Tańców Świata Zdrojanie koncertował na Liwie w środowiskach polonijnych.
Orkiestra i Zdrojanie prezentowali się na trzech koncertach, w szkole w Grzegorzewie, Szkole Sztuk Pięknych w Rudominie i w Domu Kultury w Landwarowie, a każdy z koncertów przyjmowany był z wielkim entuzjazmem. Wszyscy wzięli udział w uroczystościach niepodległościowych na Cmentarzu na Rossie.

Informacji chętnie udziela szefowa zespołu Monika Dudek pod nr tel. 690 012 613 lub 571 401 057, lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku.

Internetowa sprzedaż biletów