sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

"Babski Comber" w Kopalni Talentów

poniedziałek, 21 luty 2022 09:12 Napisała
Czy to prawda, że "chłop się boi babskiej swawoli”?  Powinien się jej bać podczas Babskiego Combra, zabawy organizowanej przez kobiety i dla kobiet, zwyczajowo w Tłusty Czwartek. Według legendy w ten dzień - dzień śmierci znienawidzonego wójta Combra - krakowskie przekupki urządziły na rynku huczną zabawę, a zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku. 
Podczas "Babskiego Combra" panny i mężatki miały wyjątkowo okazję, by oderwać się od codzienności. Hulały więc, swawoliły, zaczepiały mężczyzn, wciągały ich do tańca, częstowały wódką lub same się jej domagały! 
Organizacja “Babskich combrów” współcześnie przyjęła wiele form, od bardziej tradycyjnych, po zabawy z muzyką na żywo i karnawałowymi przebierankami. Zespół Tańców Świata Zdrojanie wraz z prężnie rozwijającą się grupą śpiewaczą, przygotował widowisko nawiązujące do tego zwyczaju, według scenariusza Moniki Dudek.
 
Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć, jak zakończenie karnawału świętują “baby”, zapraszamy we wtorek, 1 marca, w Ostatki, do Kopalnia Talentów w Krzeszowicach. Obowiązuje rezerwacja miejsc.
Bezpłatne wejściówki można uzyskać, wypełniając formularz: https://bit.ly/BabskiComberKrzeszowice
Ilość miejsc jest ograniczona!
Agnieszka Szczuka-Ciapała

Absolwentka kulturoznawstwa (spec. zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Specjalista ds. kultury i promocji w Dziale Imprez, Promocji i Edukacji Kulturalnej.
W wolnych chwilach uwielbia gotować, oglądać dobre filmy i mecze polskich siatkarzy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów