sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Dziecięcy Uniwersytet w Krzeszowicach - "Pieniądz - niemy świadek historii"

czwartek, 07 listopad 2019 09:54 Napisała

16 listopada, o godz. 10.00, zapraszamy na kolejne spotkanie Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach (Galeria w Pałacu Vauxhall).

"Pieniądz – niemy świadek historii"

Prezentacja monet od narodzin Chrystusa do czasów współczesnych (zbiory własne).

W czasie spotkania odpowiemy na wiele pytań, m.in.: Kiedy i dlaczego pojawiły się pierwsze pieniądze? Z czego i jak były wykonywane? Co przedstawiają? Co można było za nie kupić? Zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt monet, charakterystycznych dla różnych epok, w tym monety starożytnego Rzymu, monety średniowieczne Jagiellonów, monety z okresu królów elekcyjnych oraz monety trzech zaborców i z okresu niepodległej Polski. Przy okazji prezentacji przywołane zostaną ważne wydarzenia historyczne. Monety będzie można zobaczyć z bliska i wziąć je do ręki.

Prowadzący: Jacek Kret

Kolekcjonowanie monet rozpoczął mój ojciec jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. To po Nim odziedziczyłem zbiór monet. Na przełomie 1981/1982 roku ukończyłem kurs „Podstaw numizmatyki”, organizowany przez Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne w Krakowie. Przez kolejne lata uczestniczyłem w spotkaniach kolekcjonerskich, giełdach i targach, rozwijając swoją pasję i powiększając kolekcję. Przez 30 lat byłem nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 1 i Publicznym Gimnazjum w Krzeszowicach. Jednocześnie od ponad 20 lat sprzedaję ubezpieczenia. (Jacek Kret)

 

 

Marta Smutek

Z wykształcenia krytyk teatralny, z zawodu specjalista ds. kultury i promocji. Koordynator Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach, Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz spotkań z cyklu Laboratorium Kultury. Lubi czytać i śpiewać.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów