sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Dziecięcy Uniwersytet w Krzeszowicach - warsztaty online

piątek, 15 styczeń 2021 14:51 Napisała
23 stycznia 2021 r. o godz. 10.00 zapraszamy na warsztaty online.
 
Temat: Tajemnice góry lodowej w szklance wody
 
Prowadzący: Dariusz Aksamit - fizyk, popularyzator nauki, asystent na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, członek Koła Naukowego Fizyków, założyciel Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.
 
Góry lodowe znajdują się bardzo daleko od nas, ale wiele można się o nich dowiedzieć, przeprowadzając kilka doświadczeń w naszym domu! W końcu góra lodowa składa się z... lodu, a ten mamy w zamrażarce, a pływa po wodzie, którą mamy w kranie. Dlaczego góry lodowe wystają ponad wodę? Dlaczego nie topnieją, skoro pływają w cieplejszej wodzie? Czy zasolenie ma jakieś znaczenie? Na powyższe pytania odpowiemy podczas warsztatów. Dowiemy się także, dlaczego lód jest ważny dla naszego klimatu.
 
Zachęcamy do przygotowania kilku podstawowych rzeczy, które można wykorzystać podczas samodzielnego eksperymentowania w trakcie zajęć online. "Domowy warsztat" jest dobrowolny - można słuchać i działać lub wyłącznie oglądać.
 
Co uczestnicy powinni przygotować wcześniej?
 
- dwie (takie same!) szklanki wody. I trzecią - możliwie wysoką i wąską,
- dwa świeże, surowe jajka (umyjcie je! #salmonella),
- paczkę soli kuchennej,
- łyżeczkę,
- coś do barwienia wody: może to być barwnik spożywczy, atrament, farbki...,
- kostki lodu (do wyjęcia z zamrażarki tuż przed zajęciami),
- różne ciecze z kuchni, np. olej, miód, syrop klonowy, sok zagęszczony, mleko...,
- pomocna może być mała strzykawka do nabierania cieczy,
- DUŻA ilość ręczników papierowych!
 
Eksperymenty będziemy wykonywać wspólnie z prowadzącym, więc nawet jeśli któregoś składnika zabraknie, to będzie można zobaczyć, jak zrobili to inni lub wykładowca.

Zapraszamy!

Marta Smutek

Z wykształcenia krytyk teatralny, z zawodu specjalista ds. kultury i promocji. Koordynator Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach, Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz spotkań z cyklu Laboratorium Kultury. Lubi czytać i śpiewać.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów