sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Jak to jest być mrówką? Podróż do wnętrza mrowiska - kolejne spotkanie DUWK

poniedziałek, 07 marzec 2022 11:59 Napisała
W sobotę, 12 marca, zapraszamy na kolejne spotkanie Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach. Będziemy pracować w formie warsztatowej, w dwóch grupach: I grupa: 9.30-10.30, II grupa: 10.45-11.45. 
 

Na świecie znanych jest ponad 15 tysięcy gatunków mrówek, a według szacunków naukowców drugie tyle czeka na odkrycie. Odgrywają one kluczową rolę w niemal każdym miejscu na Ziemi. Wbrew pozorom mrówki w obrębie jednej kolonii nie są takie same. Od czego zależy ich funkcja? Od wielkości, wieku, a być może od decyzji królowej? Jak porozumiewają się z innymi mrówkami? Czy mają dni wolne od pracy? W jaki sposób radzą sobie z epidemiami? Na jakie niebezpieczeństwa mogą napotkać podczas swoich podróży oraz jak odnajdują drogę do domu? Studenci poznają odpowiedzi na powyższe pytania, a także przyjrzą się żywym koloniom różnych gatunków mrówek. W trakcie debaty uczestnicy będą mieli okazję opracować model mrowiska z przyporządkowaniem poznanych funkcji mrówek. Zajęcia zostaną wzbogacone o zdjęcia i ciekawostki prowadzącego na temat mrówek z ostatniej wyprawy na tropikalną wyspę Borneo.

Warsztaty poprowadzi Filip Turza – doktorant Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, myrmekolog (badacz mrówek) i podróżnik, autor strony popularyzującej naukę o mrówkach w Polsce: www.myrmeblog.pl
 
Agnieszka Szczuka-Ciapała

Absolwentka kulturoznawstwa (spec. zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Specjalista ds. kultury i promocji w Dziale Imprez, Promocji i Edukacji Kulturalnej.
W wolnych chwilach uwielbia gotować, oglądać dobre filmy i mecze polskich siatkarzy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów