sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Al(e)chemik!

 
*doświadczamy *eksperymentujemy *rozumiemy
 
Spotkania dla dzieci chcących odkrywać ciekawszą stronę nauki. 
 
Zajęcia z chemii w formie warsztatowej, pozwalającej na samodzielne wykonywanie doświadczeń, zadawanie pytań, wspólne poszukiwanie odpowiedzi.
 
Do udziału w warsztatach zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat.
 
Terminy spotkań: 16 października, 20 listopada, 11 grudnia
godz. 16:00-17:30
 
 
Koszt warsztatów (3 spotkania w cyklu): 90 zł
Nie przyjmujemy zapisów na pojedyncze zajęcia.
 
 
 
Tematy warsztatów w ramach cyklu:
 
1. Chemia działa na zmysły - tworzymy masy sensoryczne.  
Twarde, miękkie, plastyczne czy chropowate... - wachlarz tekstur jakie możemy odczuć przy użyciu własnych dłoni jest ogromny. Na warsztatach chemii sensorycznych stworzymy zestaw mas sensorycznych: piasek księżycowy, piankolina czy światowej już sławy slime, a to tylko początek naszej listy "to do". Poznacie ich dokładne receptury, będziemy odmierzać, odważać, obliczać proporcje i oczywiście samodzielnie wykonywać i testować.
 
2. Zniszczyć czy chronić - chemiczne podejście do galwanizacji, pasywacji i korozji. 
Widziałeś kiedyś metal pokryty rdzą, albo zielony dach kościoła lub zabytkowego pałacyku? Może babcia wyciąga do popołudniowej herbatki zestaw posrebrzanych sztućców? Jeśli zastanawia Cię, co to wszystko ma ze sobą wspólnego, koniecznie musisz poznać definicje galwanizacji, pasywacji i korozji. Na warsztatach dowiesz się, na czym polegają te procesy i jakie mają zastosowanie oraz samodzielnie wykonasz doświadczenie, które pozwoli Ci zrozumieć ich mechanizmy.
 
3. Walka żywiołów - różne jak kwas z zasadą. 
W świecie chemii odnajdziemy wiele par substancji i zjawisk o przeciwnych właściwościach, a podczas warsztatów postaramy się okiełznać te żywioły. Wykonamy eksperymenty z kwasami i zasadami - dowiadując się przy okazji, czym jest wskaźnik pH i do czego może nam posłużyć. Samodzielnie stworzymy skalę ph i papierki wskaźnikowe, które z powodzeniem zastąpią te z laboratorium. Zbadamy odczyny różnych substancji oraz próbek gleby. 

Warsztaty poprowadzi popularyzatorka nauki - dr inż. Marta Wróbel, absolwentka dwóch kierunków: Geologii i Ochrony Środowiska w Akademii Górniczo- Hutniczej oraz Pedagogiki w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Współpracująca jako trener, wykładowczyni i konsultant edukacji przyrodniczej przy projektach: Fundacji Uniwersytet Dzieci, Uniwersytetu Dziecięcego w Raciborzu oraz Royal School w Skawinie. Autorka scenariuszy na platformy:  https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/  oraz e-podreczniki.pl, trenerka aktywnych metod pracy z dziećmi, producentka warsztatów dla dzieci i dorosłych w firmie Warsztatownia, redaktorka i współautorka książki "Tatrzańskie skarby". Dr inż. Marta Wróbel prowadzi warsztaty z tematyki chemii, ochrony środowiska, inżynierskie, geologiczne, paleontologiczne, techniczno-majsterkowe, upcyklingowe oraz terenowe-przyrodnicze.  

 

Internetowa sprzedaż biletów