sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Al(e)chemik!

 
*doświadczamy *eksperymentujemy *rozumiemy
 
Spotkania dla dzieci chcących odkrywać ciekawszą stronę nauki. 
 
Zajęcia z chemii w formie warsztatowej, pozwalającej na samodzielne wykonywanie doświadczeń, zadawanie pytań, wspólne poszukiwanie odpowiedzi.
 
Do udziału w warsztatach zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat.
 
 
 
Terminy spotkań (piątki): 24 września, 29 października, 26 listopada
I gr - 15.30 - 17.00
II gr - 17.30 - 19.00
 
Koszt warsztatów (3 spotkania w cyklu): 90 zł
Nie przyjmujemy zapisów na pojedyncze zajęcia.
 
 
 
 
 
 
24 września 2021 - Czy kamień może leczyć? 
Czy zastanawiałeś się kiedyś jak powstał kamień, który znalazł się pod Twoimi stopami podczas spaceru w parku? Jakie ma właściwości i jaką drogę przebył, żeby wyglądać tak jak wygląda? Na warsztatach dowiesz się, w jakich warunkach geochemicznych powstają skały, jak bardzo potrafią się różnić w zależności od obecności pewnych składników. Poznasz podstawowe rodzaje skał i minerałów, aby następnie powiązać je z przemysłem kosmetycznym i farmaceutycznym oraz stworzyć własne mineralne preparaty lecznicze, które zabierzesz do testowania w domu.
 
29 października 2021 Walka żywiołów - różne jak kwas z zasadą. 
W świecie chemii odnajdziemy wiele par substancji i zjawisk o przeciwnych właściwościach, a podczas warsztatów postaramy się okiełznać te żywioły. Wykonamy eksperymenty z kwasami i zasadami - dowiadując się przy okazji, czym jest wskaźnik pH i do czego może nam posłużyć. Samodzielnie stworzymy skalę ph i papierki wskaźnikowe, które z powodzeniem zastąpią te z laboratorium. Zbadamy odczyny różnych substancji oraz próbek gleby. 
 
26 listopada 2021 Zniszczyć czy chronić - chemiczne podejście do galwanizacji, pasywacji i korozji. 
Widziałeś kiedyś metal pokryty rdzą albo zielony dach kościoła lub zabytkowego pałacyku? Może babcia wyciąga do popołudniowej herbatki zestaw posrebrzanych sztućców? Jeśli zastanawia Cię, co to wszystko ma ze sobą wspólnego, koniecznie musisz poznać definicję galwanizacji, pasywacji i korozji. Na warsztatach dowiesz się, na czym polegają te procesy, jakie mają zastosowanie oraz samodzielnie wykonasz doświadczenie, które pozwoli Ci zrozumieć ich mechanizmy. 

 
Zajęcia poprowadzi dr inż. Marta Wróbel - Doktor Nauk o Ziemi, absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej kierunków Ochrona Środowiska i Geologia oraz Przygotowania Pedagogicznego Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości, popularyzatorka nauki, edukatorka i nauczycielka akademicka, szkoleniowiec kreatywnych metod edukacji w programach „Ekspedycje Ekspertów” i międzynarodowym „InEdu”, trenerka Inquiry Based Learning, Design Thinking w edukacji oraz trenerka 1 stopnia zajęć Senoplastyka®. Autorka programu Immersji edukacyjnej™ realizowanego przez Science Factory. Twórczyni warsztatów, szkoleń i edukacyjnych grup wsparcia nauczania domowego, autorka  i współautorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, książki "Tatrzańskie skarby" oraz scenariuszy lekcji na platformy www.wklasie.uniwersytetdzieci.pl i www.epodreczniki.pl

Internetowa sprzedaż biletów