*** UWAGA! BRAK MIEJSC ***
Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat na spotkania, podczas których odkryjemy ciekawszą stronę nauki.
Al(e)chemik to zajęcia z chemii w formie warsztatowej, pozwalającej na samodzielne wykonywanie doświadczeń, zadawanie pytań, wspólne poszukiwanie odpowiedzi. Poprowadzi je dr Marta Wróbel – Doktor Nauk o Ziemi, absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej kierunków Ochrona Środowiska i Geologia, popularyzatorka nauki, edukatorka i nauczycielka akademicka.
Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu, w wybrane piątki.
I semestr: 29 września, 27 października, 24 listopada, 15 grudnia, 19 stycznia, 9 lutego
II semestr: harmonogram zostanie podany w późniejszym terminie
Do wyboru dwie grupy:
I gr - 15.30 - 16.45
II gr - 17.15 - 18.45
Opłata: I semestr (6 spotkań) - 270 zł, II semestr (4 spotkania) - 180 zł
Nie przyjmujemy zapisów na pojedyncze zajęcia.
Zapisy rozpoczniemy 4 września, o godz. 19.00.
Tematyka spotań w I semestrze:
Wrzesień: Chemiczni celebryci
Przygotujcie się na niezwykłą przygodę w świecie chemii, podczas której każde dziecko poczuje się jak prawdziwy chemik! Odkryjemy na nowo najpopularniejsze eksperymenty, ale w każdym z nich zdradzimy chemiczne wyjaśnienie reakcji, która zaszła. Wszyscy uwielbiamy slime – ale jak naukowo wyjaśnić, że z kilku prostych składników można stworzyć zabawkę, która od dekady podbija świat? Wybuchający wulkan to klasyka klasyki, ale jak wytłumaczyć wybuchową reakcję okiem chemika? Na warsztat weźmiemy najbardziej popularne doświadczenia – i dowiemy się „jak to działa”!
Październik: Laboratorium biokosmetyków
Skorzystamy z okazji, aby użyć dobrodziejstw natury i niczym prawdziwi alchemicy stworzymy niezwykłe lecznicze mikstury mineralno -roślinne. W czasach, gdy w każdej drogerii można kupić dziesiątki preparatów na wszelkie dolegliwości, szampony, kremy i odżywki o magicznym działaniu, łatwo pogubić się w składzie i przeznaczeniu kosmetyków. Odkryjemy zatem w sobie żyłkę aptekarza, kosmetologa, a może ciekawskiego chemika i wypróbujemy przepisy na kosmetyki z produktów roślinnych i mineralnych. Przygotujemy zmiękczająco-regenerującą maść z nagietkiem, macerat z kwiatów oraz bomby do kąpieli z suszonymi kwiatami – porozmawiamy przy tym o chemicznej naturze wyciągów wodnych i alkoholowych, maceratów oraz znaczeniu olejków eterycznych!
Listopad: Glina – plastyczny skarb
Glina stanie się głównym materiałem naszego kolejnego eksperymentowania. Glina od zarania dziejów stanowi podstawowy surowiec do wyrobu ceramiki. Doskonale nadaje się do ręcznego formowania oraz stanowi cenny surowiec do produkcji ceramiki sanitarnej i płytek ceramicznych. Podczas naszych eksperymentów zbadamy właściwości fizyko-chemiczne gliny, przeprowadzimy doświadczenie, podczas którego zacznie rosnąć, oraz dowiemy się nieco o jej wkładzie w historię rozwoju naszej cywilizacji. Spróbujemy też samodzielnie stworzyć z niej użyteczny gadżet, który wróci z uczestnikami do domu.
Grudzień: Chemiczni Detektywi
W grudniowe popołudnie zmienimy się w chemicznych detektywów, którzy będą rozwiązywać zagadki i analizować dowody chemiczne, aby odkryć naukową tajemnicę. Wcielimy się w rolę śledczych, którzy muszą odkryć, jakie substancje zostały odnalezione na miejscu przestępstwa! Użyjemy kilku chemicznych reakcji, aby odkryć nazwy bezimiennych substancji, przygotujemy własny proszek do badań daktyloskopijnych i pobierzemy z jego pomocą odciski palców. Poszukamy śladów widocznych w świetle UV i samodzielnie ukryjemy wiadomość dla innych poszukiwaczy tajemnic.
Styczeń: DNA pod lupą
DNA to dość skomplikowany związek chemiczny. Po rozprostowaniu przypomina drabinkę zbudowaną z różnego rodzaju atomów. Jest on materiałem budulcowym genów, czyli tzw. nośnikiem informacji genetycznej. Oznacza to, że poprzez kolejność ułożenia atomów w drabince DNA, zakodowane są informacje o całym organizmie. W komórkach roślin i zwierząt DNA jest umiejscowione w jądrze komórkowym. Naukowcy wiedzą, jak wyizolować DNA z komórki, tajniki tej wiedzy poznają także nasi uczestnicy. Wbrew pozorom, nie jest to trudne i nie wymaga specjalistycznego sprzętu dostępnego wyłącznie w nowoczesnym laboratorium. Po warsztacie uczestnicy będą potrafili izolować nawet swoje własne DNA!
Luty: Chemia w sztuce
Dowiemy się, jak chemia wpływa na sztukę, a także jakie substancje chemiczne pomagają nam tworzyć niezwykłe obrazy. Stworzymy własne barwniki, używając pigmentów z naszego otoczenia, które pozwolą stworzyć niezwykłe obrazy. Dowiemy się, dlaczego dla artysty-malarza biały nie jest kolorem, tymczasem dla fizyka czarny to „nie-kolor” - i dlaczego chemik może ich pogodzić :) Wykorzystując wiedzę chemiczną i kilka eksperymentów stworzymy też mały artystyczny projekt, pokazując jak nauka i sztuka przenika się i doskonale uzupełnia.